OSMANLI PADİŞAHI SULTAN İBRAHİM DELİ MİYDİ?..

OSMANLI PADİŞAHI SULTAN İBRAHİM DELİ MİYDİ?..

FİKRET KARATEPE’NİN KALEMİNDEN...

Tarih kitaplarında Deli İbrahim diye tanıtılan Sultan İbrahim, 4. Murat’ın küçük kardeşidir. Onun ölümünden sonra 1640 yılında Osmanlı Devletinin Padişahı oldu. 
İlk dört yıllık padişahlığı döneminde Kemankeş Kara Mustafa Paşa gibi bilge bir Sadrazam ile çalışmıştı. Bu dört yılda devlet işleri düzenli yürüdü…
Azak Kalesi Rus Kazaklarının elinden kurtarıldı. Girit’te Hanya Kalesi alındı…
Ne var ki Vatansever Sadrazam’ın düşmanları boş durmuyordu… Sultan İbrahim’i sadrazama karşı kışkırtan menfaat şebekesi başarılı oldu. Sadrazam azledilerek idam edildi. Devlet mührü, menfaat şebekesi elemanlarından Sultanzade Mehmet Paşa’ya teslim edildi. Son dört yılın sadrazamı da Sultanzade Mehmet Paşa idi!..
Sultan İbrahim bir gün Sadrazam Mehmet Paşa’ya şöyle dedi:
– Lalam Mustafa Paşa bazen bana itiraz eder, bu iş imkânsızdır, derdi. Senden hiç onun gibi bir söz duymadım. Bütün sözlerinin emre sadakat kaidesi üzerine kurulmasının aslı nedir?
Sadrazam şu karşılığı verdi:
– Siz yeryüzünün halifesi ve Allah’ın gölgesisiniz. Kalbinize doğan her şey Tanrı ilhamıdır. Sizde hata olmaz ki itiraz edeyim!…
Bu cevap değme dalkavuğa taş çıkartacak bir dalkavukluk göstergesi değil mi?..
Yukarıdaki değerlendirmeyi yapan Sultan İbrahim, hekimler tarafından deli diye teşhis konulacak bir psikiyatrik maraza sahip midir?!?
NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!